Eraminerals

Naturalne kosmetyki

Szampony w kostce – ekologiczna alternatywa

W naszym życiu jest wiele rzeczy, do których przyzwyczajamy się w dzieciństwie i nie zastanawiamy się nad nimi w późniejszych latach, bo przyjmujemy je za pewnik. Jedną z takich rzeczy jest to, że szampon ma formę płynną i kupuje się go w plastikowych opakowaniach. Co jednak, jeśli jest inny, bardziej ekologiczny sposób przechowywania szamponu, który dodatkowo nie spowoduje utraty jakości tego wyrobu i jego właściwości? Przyjrzyjmy się więc kwestii szamponów w kostce.

Dla kogo są szampony w kostce?

Szampony tego typu są polecane dla osób posiadających krótkie lub półdługie włosy. Ważne jest też, żeby były one naturalnego koloru, niefarbowane. Oprócz tego szampon tego typu zdecydowanie bardziej nadaje się do włosów, które się nie plączą i nie są przesuszone. Oczywiście niemniej ważnym elementem tego typu szamponu są kwestie ekologiczne, może więc po nie sięgnąć każdy, komu nasze środowisko nie jest obojętne.

Jak używać szamponów w kostce?

Istnieją trzy główne techniki używania tego typu szamponów:

Zmydlanie kostki

Należy zwilżyć głowę wodą, następnie to polać odrobiną wody kostkę szamponu i ją zmydlić. Powstałą pianę należy wmasować w skórę głowy, reszta procesu mycia przebiega tak samo jak w przypadku klasycznych szamponów.

Szampon jak gąbka

Ta metoda jest polecana dla posiadaczy krótkich i bardzo krótkich włosów. Należy delikatnie zwilżyć włosy i kostkę a później używać szamponu jak gąbki – delikatnie masować włosy i skórę głowy.

Dodatkowy pojemnik

Ta metoda wymaga dodatkowego pojemnika. Należy włożyć do niego kostkę szamponu i zalać ją wodą. Powstałą w ten sposób pianę należy nałożyć na włosy i przejść do procesu mycia. Trzeba pamiętać, żeby kostka nie pozostawała w wodzie zbyt długo – po uzyskaniu odpowiedniej ilość piany szampon trzeba wyjąć, żeby niepotrzebnie się nie rozpuszczał.

Która technika jest najlepsza? Jak to zwykle w życiu bywa, każdy musi znaleźć swoją ulubioną. Najbardziej naturalne wydaje się jednak zmydlanie kostki, nie ma tutaj ograniczeń co do długości włosów i nie trzeba uważać na zbytnie rozpuszczanie się szamponu.

Jakie są zalety szamponów w kostce?

Szampony tego typu nie zawierają SLS i SLES, czyli siarczanów przesuszających włosy. Zamiast nich w procesie wytwarzania korzysta się z surfaktantów z kokosa, które podobnie jak siarczany spieniają i myją, jednak nie podrażniają skóry głowy.

Szampony w kostce wytwarza się z naturalnych olejów roślinnych takich jak jojoba, olej z migdałów czy awokado a nawet masło shea. Dodatkowo stosuje się ekstrakty i wyciągi roślinne, które wspomagają oczyszczanie, wzmacnianie czy regulację wydzielania sebum.

Dodatkowo szampony tego typu mają zalety czysto praktyczne – są one bardzo wydajne, przez co wystarczają na znacznie dłużej niż klasyczne kosmetyki tego typu. Jedna kostka szamponu może wystarczyć nawet na 2 lub 3 miesiące stosowania.

Gdzie można znaleźć szampony w kostce?

Jedną z polskich firm produkujących naturalne kosmetyki tego typu jest rodzinna Mydlarnia Cztery Szpaki, której produkty można znaleźć między innymi w sklepie internetowym Madam Natura. Wytwórcą oprócz zapewniania najwyższej jakości przyświecają idee proekologiczne i zero waste, stąd ich produkty nie posiadają wielkich opakowań generujących dużo odpadów a te, które są używane są wielokrotnego użytku. W swoim asortymencie mają m.in. Naturalny Uniwersalny Szampon Do Włosów W Kostce, jego wersję Normalizującą, czy Delikatną.

Czy warto używać szamponów w kostce?

Szampony tego typu wydają się idealnym rozwiązaniem dla osób, które zwracają dużą uwagę na ochronę środowiska i starają się generować jak najmniej śmieci. Środowisko naturalne to nasz dom, więc każde działanie mając choć minimalny pozytywny wpływ jest tego warte.

You Might Also Like