Eraminerals

Naturalne kosmetyki

Laminowanie włosów

Laminowanie włosów – co to takiego?

Laminowanie włosów to zabieg polegający na silnym odżywieniu zniszczonych włosów, poprzez użycie odpowiednich preparatów. Po zabiegu laminowania włosy wyglądają na znacznie odżywione, zdrowe oraz gładkie i lśniące. Laminowanie polecane jest szczególnie dla włosów silnie zniszczonych, wysuszonych, często farbowanych oraz poddawanych licznym zabiegom fryzjerskim. Na czym polega zabieg laminowania i jaka jest jego skuteczność? O tym poniższy artykuł. 

Zabieg laminowania włosów polega na nałożeniu na powierzchnię włosów preparatów, które zamykają otwarte łuski włosowe oraz wygładzają rozdwojone końcówki. W wyniku nałożenia owych preparatów, na włosach powstaje ochronna powłoka, która zabezpiecza je przed wszelkimi uszkodzeniami mechanicznymi, gorącym lub zimnym powietrzem oraz przed negatywnym wpływem zmieniających się warunków atmosferycznych. Laminowanie włosów daje efekt tzw. tafli, ponieważ włosy stają się gładkie, przyjemnie w dotyku oraz silnie odżywione. 

Jakie włosy wymagają zabiegu laminowania?

Laminowanie polecane jest dla włosów silnie zniszczonych, przesuszonych, puszących się oraz wrażliwych. W wyniku częstych ingerencji fryzjerskich, koloryzacji lub nieprawidłowej pielęgnacji włosów, dochodzi do ich niszczenia. Włosy stają się suche, łamliwe oraz pozbawione blasku, a ich rozczesywanie przysparza niemałego problemu. Kondycji włosów nie sprzyja również lekceważenie diety i prawidłowego żywienia. Brak w diecie składników odżywczych i witamin również negatywnie wpływają na stan i wygląd włosów. Zabieg laminowania można stosować niezależnie od porowatości włosów, a także ich długości i kształtu. Laminowaniu można poddać również włosy farbowane.

Jak wygląda zabieg laminowania włosów?

Najbezpieczniej jest, aby zabieg laminowania przeprowadzać u doświadczonego fryzjera, który odpowiednio zadba o regenerację naszych włosów. Fryzjerzy do tego zabiegu wykorzystują preparaty, które posiadają skład oparty na nierozpuszczalnych w wodzie białkach fibrylarnych oraz substancjach silnie odżywczych. Cały zabieg trwa około godziny. Jest on również dość kosztowny, gdyż jego cena waha się w przedziale 300-700 zł. Laminacja przeprowadzana przez doświadczonego fryzjera pozwala uzyskać zadowalający efekt. Nałożenie na włosy dobrych jakościowo preparatów, wykorzystywanych w zakładach fryzjerskich, pozwoli na jak najdłuższe zachowanie efektu zdrowych włosów. Efekty zabiegu laminowania utrzymują się przez 3-4 miesiące. 

Laminowanie włosów domowym sposobem

Domowe laminowanie włosów

Tańszą alternatywą zabiegu laminowania w zakładzie fryzjerskim jest własnoręczne laminowanie włosów w warunkach domowych z użyciem produktów, które często mamy pod ręką. Laminowania włosów w domu dokonuje się z użyciem żelatyny, siemienia lnianego lub galaretki. Żelatyna zawiera w swoim składzie wiele białek, które prowadzą do regeneracji i odbudowy włosa. Zabieg z jej użyciem jest prosty w wykonaniu i o wiele tańszy, niż laminowanie u fryzjera. Jedyną różnicą jest to, że efekt laminowania żelatyną pojawia się dopiero po kilku zabiegach, dlatego warto go powtarzać 2-3 razy w miesiącu. 

Jak krok po kroku przeprowadzić zabieg laminowania z użyciem żelatyny?

  • Do trzech łyżek gorącej wody dodać łyżkę żelatyny.
  • Dokładnie wymieszać aż do rozpuszczenia się żelatyny i otrzymania gęstej zawiesiny.
  • Dodać łyżkę ulubionej odżywki do włosów i wymieszać.
  • Zamiast odżywki można dodać ulubiony olejek.
  • Otrzymaną maskę nakładać na umyte i osuszone włosy.
  • Aby dokładnie rozprowadzić zawiesinę na włosach warto użyć grzebienia do rozczesywania.
  • Po pokryciu wszystkich włosów, należy je owinąć folią lub nałożyć foliowy czepek.
  • Następnie na folię nałożyć ciepły ręcznik. 
  • Po upływie 40-45 minut włosy należy dokładnie spłukać najlepiej chłodną wodą.
  • Włosy powinny same wyschnąć, bez użycia suszarki. 

Powyższe kroki obowiązują również przy użyciu galaretki. Warto użyć galaretki o ulubionym smaku i zapachu. Ponadto barwniki zawarte w galaretce pomogą przywrócić żywy kolor włosów. Laminowanie siemieniem lnianym również przebiega w ten sam sposób. Z tą różnicą, że nasiona siemienia (ok. 2-3 łyżki) należy zagotować w wodzie i nakładać na włosy po wystudzeniu i otrzymaniu gęstej papki. 

Laminowanie włosów – efekty i korzyści. 

Laminowanie włosów u fryzjera pozwala na uzyskanie efektu już po pierwszym zabiegu. Laminowanie domowe wymaga nieco cierpliwości, ponieważ zauważalne efekty są widoczne dopiero po minimum kilku zabiegach. Wśród niepodważalnych, pozytywnych efektów laminowania włosów należy wyróżnić wygładzenie, odżywienie i nabłyszczenie włosów. Włosy laminowane uzyskują tzw. efekt tafli, gdyż są niezwykle gładkie, nawilżone i bez odstających, pojedynczych włosków. Dzięki laminowaniu rozwiązuje się również problem rozdwojonych końcówek. Kolejną zaletą zabiegu jest ułatwienie rozczesywania włosów, ich wzmocnienie, dzięki czemu nie będą już podatne na uszkodzenia, a także staną się o wiele bardziej odporne na działanie warunków zewnętrznych. Włosy po zabiegu laminowania są ponadto bardzo jedwabiste, miłe w dotyku, nie puszą się, ani nie plączą, sprawiają wrażenie idealnie gładkich oraz stają się o wiele bardziej gęste, niż dotychczas.

You Might Also Like