Eraminerals

Naturalne kosmetyki

Olejowanie włosów – wszystko, co musisz wiedzieć

Wraz ze wzrostem popularności tematyki świadomej pielęgnacji włosów, coraz większą uwagą zaczęły cieszyć się naturalne metody i domowe zabiegi pielęgnacyjne mające na celu odżywianie i wzmacnianie włosów oraz utrzymywanie kosmyków w dobrej kondycji. Jednym z fundamentów naturalnej pielęgnacji jest olejowanie, czyli aplikowanie na włosy właściwie dobranego oleju.

Olejowanie włosów ma za zadanie zatrzymywać we włosach odpowiedni poziom nawilżenia oraz pielęgnować strukturę włosa poprzez wnikanie do jego głębi. Regularnie przeprowadzany zabieg z wykorzystaniem właściwie dobranego oleju pozwala na zabezpieczenie włosów na ich długości przed niekorzystnym wpływem czynników zewnętrznych, w tym przed promieniowaniem słonecznym czy mrozem, oraz nadaje włosom elastyczności i blasku.

Korzyści z olejowania włosów

Struktura włosa jest tkanką martwą – niezależnie od poziomu odżywienia organizmu i suplementacji „od środka”, włosy nie mają możliwości same z siebie regenerować się na długości, w związku z czym wymagają właściwie dostosowanej pielęgnacji od zewnątrz. Stosowane preparaty, kosmetyki i półprodukty powinny dostarczać włosom budulca w formie protein, składników nawilżających (humektantów) oraz zabezpieczających i zamykających nawilżenie emolientów. Oleje (należące do składników emolientowych) same w sobie nie nawilżają włosów, jednak pozwalają na zatrzymanie wilgoci wewnątrz struktury włosa, czyniąc włosy mniej łamliwymi i bardziej odpornymi na uszkodzenia mechaniczne.

Olejowanie włosów wzmacnia i uelastycznia kosmyki, nadaje im blasku i wytrzymałości, ułatwia rozczesywanie i zapobiega nadmiernemu plątaniu, a na dłuższą metę może przyczynić się do otrzymania na włosach efektu lśniącej tafli. Włosy poddawane regularnemu olejowaniu ładniej się układają, stają się miękkie i przyjemne w dotyku.

Od czego zacząć? – dobór oleju do porowatości włosów

Najogólniej, włosy można podzielić pod kątem ich porowatości, czyli stopnia rozchylenia łusek i związanych z nim cech – m.in. odnośnie wyglądu oraz podatności włosów na stylizację. Niska porowatość oznacza niewielkie odchylenie łusek włosa, natomiast wysoka, analogicznie, znaczne ich odchylenie. Naturalna porowatość włosów, niezależnie od jej wyjściowego poziomu, może ulegać zmianie – np. odpowiednio dobrana pielęgnacja włosów może na dłuższą metę przyczyniać się do obniżenia ich porowatości, natomiast wielokrotne rozjaśnianie wręcz przeciwnie, do jej wzrostu. Poznanie porowatości włosów może stanowić cenną wskazówkę odnośnie właściwego doboru oleju, jednak należy pamiętać, że nie musi okazać się jednoznacznym wyznacznikiem.

Z reguły włosy niskoporowate dobrze reagują na tłuszcze nasycone, jak te zawarte w oleju kokosowym, palmowym oraz maśle shea, natomiast wysokoporowatym bardziej odpowiadają oleje wielonienasycone – np. lniany, słonecznikowy, konopny czy z pestek winogron. Olejowanie włosów średnioporowatych (łączących cechy nisko- i wysokoporowatych) z kolei może przynieść najlepsze efekty przy wykorzystaniu olejów jednonienasyconych: rzepakowego, arganowego, sezamowego, z awokado, orzechów macadamia, a także oliwy z oliwek. Są to jednak jedynie sugestie, warto więc poszukiwać odpowiedniego oleju metodą prób i błędów, obserwując efekty olejowania, a przygodę rozpocząć od olejów roślinnych posiadanych we własnej kuchni, które niejednokrotnie okazują się strzałami w dziesiątkę.

Techniki olejowania

Istnieje kilka technik olejowania włosów, dzięki czemu tę metodę pielęgnacji można z łatwością dopasować do własnych potrzeb i preferencji. Należy pamiętać, że nie każda technika musi dawać tak samo satysfakcjonujące efekty na każdych włosach, dlatego warto dać szansę innej odmianie zabiegu olejowania, jeśli dotychczas podjęte próby okazały się niezadowalające.

Olejowanie na sucho

Najprostsza i najszybsza technika olejowania włosów, polegająca na nałożeniu niewielkiej ilości wybranego oleju na suche kosmyki – małymi partiami, rozcierając uprzednio małe porcje oleju w dłoniach. Olej należy aplikować oszczędnie; choć metoda jest prosta i szybka, olej nałożony na suche włosy może być stosunkowo trudniejszy do zmycia.

Olejowanie na podkład nawilżający

Jest to sposób na jednoczesne dostarczenie i zamknięcie nawilżenia w strukturze włosów. Polega na naniesieniu na włosy podkładu nawilżającego – w postaci żelu aloesowego, żelu z siemienia lnianego lub mgiełki nawilżającej – a następnie oszczędnym zaaplikowaniu oleju. Za mgiełkę nawilżającą może posłużyć produkt gotowy (bez silikonów w składzie) lub roztwór wykonany samodzielnie, np. woda z odrobiną cukru lub miodu, naniesiona na włosy za pomocą atomizera.

Olejowanie mgiełką

Mgiełkę olejową można wykonać samodzielnie z wykorzystaniem buteleczki z atomizerem. Należy zmieszać wybrany olej w ilości ok. 1 łyżki z wodą lub wybranym hydrolatem i aplikować na suche włosy. Do mgiełki można z powodzeniem dodawać niewielkie ilości innych półproduktów, np. pantenolu, żelu aloesowego czy miodu dla wzmożenia działania nawilżającego na włosy.

Dodatek oleju do odżywki

Prostym i niewymagającym wprawy sposobem na wprowadzenie oleju do pielęgnacji może być dodanie jego niewielkiej porcji (zależnie od preferencji: od kilku kropel do 1-2 łyżek) do wybranej odżywki lub maski. Wzbogaconego w ten sposób preparatu nie powinno się trzymać na włosach dłużej niż 30-40 minut.

Nałożenie oleju na włosy już na pół godziny przed myciem będzie miało korzystne działanie, lecz warto poświęcić procesowi olejowania więcej czasu. Olej nakładany na sucho, w postaci mgiełki oraz na podkład nawilżający można z powodzeniem trzymać na włosach przez kilka godzin, a nawet całą noc.

Jak zmyć olej z włosów?

Właściwie przeprowadzone olejowanie włosów, wraz z odpowiednio wykonanym ich myciem, nie pozostawia nieprzyjemnego uczucia tłustości kosmyków. Aby dokładnie zmyć olej z włosów, należy go najpierw zemulgować. Wykorzystuje się w tym celu odżywkę (lub maskę) o prostym składzie, najlepiej bez silikonów i protein. Włosy zwilżone ciepłą wodą należy dokładnie umyć obfitą porcją odżywki. Dla wzmożonego efektu warto pozostawić ją na kilka minut na włosach, po czym spłukać i umyć skórę głowy jak zazwyczaj, najlepiej z wykorzystaniem delikatnego szamponu (bez „mocnych” detergentów, jak SLS lub SLeS), oraz zamknąć pielęgnację odżywką.

You Might Also Like