Eraminerals

Naturalne kosmetyki

Masło shea – pielęgnacja skóry i włosów

Masło shea to jeden z najpopularniejszych składników kosmetyków. Możemy je spotkać w kremach, balsamach, a także w maskach i odżywkach do włosów. Z powodzeniem może być również stosowane w czystej postaci. Dlaczego wywodzące się z Afryki masło cieszy się takim zainteresowaniem i ze względu na jakie właściwości jest doceniane?

Czym jest masło shea i jak powstaje?

Masło shea z francuskiego bywa nazywane masłem karité. W Afryce jest tradycyjnie wykorzystywane w kuchni, natomiast w Europie, do której po raz pierwszy trafiło XVIII wieku, stosowane jest głównie w kosmetyce. Wytwarza się je z orzechów masłosza, które wyglądem przypominają jagody, choć są od nich znacznie większe. W ich wnętrzu znajdują się twarde nasiona o wysokiej zawartości tłuszczów.

Masłosz Parka występuje na terenie Zachodniej oraz Środkowej Afryki. Drzewo w ciągu 300 lat życia dorasta do nawet 25 m wysokości. Po raz pierwszy orzechy zbiera się z okazów liczących 30-40 lat. Według afrykańskiej kultury mogą tego dokonać wyłącznie kobiety. Masłosz uznawany jest za drzewo święte, a zbiory muszą zostać poprzedzone odpowiednim rytuałem. W ciągu roku można zebrać 20 kg owoców, co pozwala na wytworzenie około 1,5 kg masła.

Masło nierafinowane

Masło shea tradycyjnie produkowane jest ręcznie, choć coraz częściej stosuje się mechaniczne prasy. Umyte i wysuszone nasiona rozgniata się, a następnie miesza z wodą. Uzyskana w ten sposób papka jest podgrzewana, co prowadzi do wytrącenia się tłuszczu, który po zestaleniu zamienia się w pożądane masło. Bardzo ważne jest, by w całym procesie temperatura nie była wyższa niż 70℃. Choć jest to dość wysoka temperatura, cały proces jest nazywany tłoczeniem na zimno, a wytworzone w nim masło zachowuje wszystkie właściwości. Cechuje się ono delikatnym orzechowym zapachem oraz żółtym, a niekiedy nawet zbliżonym do pomarańczowego kolorem.

Masło rafinowane

Rafinowane masło shea pozyskiwane jest w temperaturze przekraczającej 90℃ przy użyciu rozpuszczalników chemicznych. Masło wytworzone w ten sposób jest białe i bezzapachowe. Ma znacznie dłuższy termin ważności, ale w czasie obróbki traci wiele właściwości.

Właściwości masła shea

Masło shea zdobyło tak dobrą pozycję w kosmetyce dzięki swoim właściwościom oraz cennym składnikom. Zawiera ono:

 • witaminę, A, E oraz F,
 • polifenowe,
 • fitosterole,
 • kwas cynamonowy,
 • kwas oleinowy,
 • kwas stearynowy.

Dzięki obecności tych składników może niezwykle korzystnie działać na stan naszej skóry i naszych włosów. Masło shea:

 • działa nawilżająco i odżywczo,
 • działa antybakteryjnie i przeciwzapalnie,
 • pomaga regenerować przesuszony czy uszkodzony naskórek,
 • uelastycznia i wygładza skórę,
 • chroni przed przedwczesnym starzeniem się skóry,
 • chroni przed czynnikami zewnętrznymi jak mróz, wiatr czy słońce – jest naturalnym filtrem o wartości około 5 SPF,
 • pomaga uniknąć rozstępów,
 • pomaga zwalczyć cellulit.

Zastosowanie masła shea w kosmetyce

Masło produkowane z owoców masłosza można znaleźć w nawilżających pomadkach do ust, kremach do twarzy czy balsamach do ciała, a także w odżywkach i maskach do włosów. Można je także wykorzystać do przygotowania kosmetyków DIY lub w czystej postaci nałożyć na skórę czy włosy.

Pielęgnacja twarzy

Masło shea znajdzie swoje miejsce w pielęgnacji skóry każdego typu. Dzięki właściwościom antybakteryjnym i przeciwzapalny sprawdzi się jako wsparcie przy trądziku. Dodatkowo nie wykazuje właściwości komodogennych, czyli nie zatyka porów i nie powoduje powstawania zaskórników. Z tych samych powodów sprawdzi się także w przypadku cery tłustej, na przykład w formie kremu na noc. W ten sposób zapewnimy skórze odpowiednią regenerację, ale unikniemy dodatkowego efektu tłustego filtru w ciągu dnia. Z jego obecności w kosmetykach bardzo zadowolone będą także osoby o skórze suchej, która dostanie sporą dawkę nawilżenia oraz ochrony przed utratą wody. Dzięki witaminom A oraz E, a także pozostałym antyoksydantom masło shea pomaga zachować gładką i młodą skórę. Substancje o działaniu antyoksydacyjnym zwalczają wolne rodniki, które przyczyniają się przedwczesnego starzenia się komórek i powstawania zmarszczek.

Pielęgnacja ciała

Podobnie jak skóra twarzy, tak i skóra całego ciała dzięki masłu shea zostanie nawilżona i odżywiona. Będzie bardziej elastyczna i jędrna, co pomoże uniknąć rozstępów pojawiających się często w czasie ciąży. Kremy zawierające wysokie stężenie masła shea sprawdzą się także w pielęgnacji przesuszonych i podrażnionych dłoni czy stóp.

Pielęgnacja włosów

Masło shea stosowane w formie masek czy odżywek nawilża i odżywia włosy. Pozostawia na włosach ochronny film, dzięki któremu włosy są chronione przed czynnikami zewnętrznymi, a już na pierwszy rzut oka są wyraźnie gładsze i bardziej błyszczące. Choć wykazywane przez nie właściwości wydają się cenne w przypadku włosów o wysokiej porowatości, masło shea może powodować ich dodatkowe puszenie się, ponieważ zawiera tłuszcze nasycone oraz jednonienasycone. Z tego względu z jego stosowania najbardziej zadowolone będą osoby o włosach niskoporowatych oraz średnioporowatych.

You Might Also Like