Eraminerals

Naturalne kosmetyki

Kosmetyki naturalne

W dzisiejszych czasach coraz mocniej wzrasta wszechstronna świadomość społeczeństwa. Powstaje coraz więcej badań naukowych na tematy dotykające życia codziennego każdego z nas, a dzięki ekspresowej prędkości rozchodzenia się informacji poprzez m.in. internet – z dnia na dzień możemy stale poszerzać swoją wiedzę. Ogromnym postępem dokonanym na przełomie ostatnich kilku lat jest znaczne zwiększenie świadomości społeczeństwa w sprawach ekologii i troski o środowisko naturalne. Z roku na rok wzrasta ilość świadomych konsumentów poszukujących produktów „przyjaznych naturze”, a co za tym idzie – producentów, oferujących swoje wyroby w formie coraz bardziej dostosowanej do stawianych przez nich oczekiwań. Zasada ta nie dotyczy jedynie produktów żywnościowych – coraz częściej zwracamy uwagę również na marki odzieżowe, przemysł motoryzacyjny czy kosmetyczny. W przypadku tych ostatnich, jest to kwestia szczególnie istotna – dlaczego?

Kosmetyki naturalne

Coraz większa ilość znanych marek kosmetycznych zaczyna przywiązywać wagę do składów swoich produktów. Modyfikowane są składy dobrze znanych produktów o znaczącej pozycji na rynku, oraz wypuszczane nowości, od początku oznaczane jako „kosmetyki naturalne”. Co to w praktyce oznacza? Produkty te są bazowane na substancjach pochodzących bezpośrednio z natury, bez dodatku zbędnych, sztucznych substancji „ulepszających”. Ogromnym atutem tego typu rozwiązań jest fakt, iż często są to produkty antyalergiczne – albo przynajmniej znacznie rzadziej powodujące reakcje alergiczne od swoich syntetycznych odpowiedników. Dodatkowo, niektóre firmy tytułujące się jako producenci ekologicznych kosmetyków poza samym ich składem, stosują również innowacyjne, przyjazne dla środowiska rozwiązania w kwestii opakowań swoich wyrobów. Ciężko bowiem nazwać produkt „przyjaznym przyrodzie”, jeżeli na produkcję opakowań dla niego zużywa się miliony ton plastiku rocznie. Tutaj właśnie pojawia się idea zero waste.

Szampon do włosów w kostce
Szampon do włosów w kostce – Uniwersalny

Kosmetyki w kostce

Zero Waste (ang. dosłownie – „zero marnowania”) to idea skupiająca się wokół zmniejszania ilości produkowanych odpadów. Bardzo często idzie ona w parze z dostosowywaniem produkcji do wymogów ekologicznych. Przykładem tego typu rozwiązania są kosmetyki produkowane w formie kostek. Czytając o takich kosmetykach pierwszym produktem, jaki przychodzi większości z nas na myśl są klasyczne mydła w kostce. Jednak stosunkowo niewielka ilość konsumentów wie, że rynek oferuje dużo szerszą gamę rozwiązań tego typu. Absolutnym hitem wśród ekologicznych kosmetyków w ostatnim czasie okazał się szampon w kostce. Jest to produkt posiadający niemalże identyczne działanie dla naszych włosów, co jego „klasyczny” odpowiednik z tą jedynie różnicą, że jego produkcja nie wymaga zużywania milionów ton plastiku. Szampony w kostce doskonale pienią się w wodzie i w łatwy sposób pozwalają na nałożenie produktu zarówno na krótkie, jak i na te dłuższe włosy. Ponadto doskonale je oczyszcza, łatwo się spłukuje, jednocześnie nadając Twoim włosom pożądaną objętość i blask. Cechą charakterystyczną dla tego rozwiązania jest również ponadprzeciętna wydajność takiego produktu – po każdym użyciu ma on szansę na nowo wyschnąć, co powoduje wręcz niezauważalne jego zużywanie się przy jednorazowym użyciu. Jeżeli jednak jesteś osobą z problemami alergicznymi i boisz się zaufać tego typu produktowi, nie skazuje Cię to na kosmetyki pakowane w plastik. Z myślą o osobach posiadających delikatną skórę głowy powstał również inny, innowacyjny produkt, jakim są naturalne mydła do włosów. Charakteryzują się one przede wszystkim dużo bardziej „delikatnym” składem od szamponów, bazującym na naturalnych olejkach, takich jak olejek rycynowy czy oliwa z oliwek. Niestety, zazwyczaj wymagają one stosowania dodatkowych płukanek w celu dokładnego usunięcia produktu po umyciu, co sprawia korzystanie z nich nieco trudniejszym od szamponów w kostce. Na szczęście, rynek naturalnych produktów kosmetycznych jest coraz szerszy i nadal się rozwija, co daje każdemu możliwość odnalezienia idealnego, ekologicznego produktu dla siebie. Wybierając naturalne mydła do włosów bądź szampony w kostce, dajesz swoim włosom porcję solidnej, naturalnej pielęgnacji, jednocześnie odciążając odrobinę naszą planetę od dodatkowego zaśmiecania zbędnymi opakowaniami plastikowymi.

You Might Also Like